Przez gminę Ustronie Morskie przebiegają trzy szalki turystyczne:
Międzynarodowy Szlak Pieszy – E-9, oznakowany kolorem czerwonym.
Fragment europejskiego szlaku znad Atlantyku (z Brest we Francji) do Braniewa w Polsce. Turyści piesi z Ustronia Morskiego wędrują w dwóch kierunkach:
do Gąsek: 8 km
Celem pierwszej wędrówki jest latarnia morska w Gąskach z 1878r. – druga pod względem wysokości latarnia na wybrzeżu polskim (50,2 m). Zbudowana z powodu występowania w okolicy złóż magnetytu, powodujących zjawisko anomalii magnetycznej. Morze w okolicy Gąsek zyskało miano „Bałtyckiego Trójkąta Bermudzkiego”. Atrakcją dla wędkarzy jest Rzeka Czerwona, w której łowić można ryby łososiowate. Tu również można obserwować w okresie od początku września do końca listopada wędrówkę troci, wpływających do rzeki na tarło.
do Kołobrzegu: 11km
Druga trasa prowadzi promenadą nadmorską i plażą do Kołobrzegu. Szlak przecina teren lotniska w Bagiczu, gdzie odbywają się loty turystyczno – widokowe samolotem i motolotnią, oraz – dla odważnych – skoki spadochronowe. Lotnisko jest również miejscem widowiskowych imprez sportowo – rekreacyjnych, m.in. Motolotniowe Mistrzostwa o Puchar Bałtyku.
Wielbicieli wycieczek rowerowych z radością zawiadamiamy, ze istnieją bardzo dobre połączenia trasami rowerowymi wzdłuż linii brzegowej z Kołobrzegiem i okolicznymi miejscowościami, a w Ustroniu Morskim działa kilka wypożyczalni rowerów, kładów i skuterów. My sami udostępniamy bezpłatnie kilka rowerów naszym Gościom.
Szlak rowerowy po gminie Ustronie Morskie
Oznakowany kolorem zielonym o długości 23 km. Przecina Kukinkę, Kukinię, Rusowo, Gwizd, Wieniotowo, by z powrotem trafić do Ustronia Morskiego. W Kukinii, w barze rybnym „Superfish” skosztujemy ryb przyrządzonych na 120 sposobów. W Rusowie /10 km/ znajduje się kościółek p.w. M.B. Różańcowej, jest to jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich na Pomorzu – liczy ponad 600 lat.
W okolicy Wieniotowa można zobaczyć „pamiątki po Armii radzieckiej” – żelbetonowe działobitnie z głęboko wkopanymi w ziemię bunkrami.
Błękitny szlak pieszy do najstarszych dębów w Polsce
Oznakowany kolorem błękitnym o długości 31 km.
Szlak zmierza w kierunku Lasu Kołobrzeskiego, w którym odkryć można bogactwo przyrody. Liczne bagna, nad którymi unoszą się opary, przypominają o dziewiczości tego dużego kompleksu leśnego. Właśnie tu rośnie najstarszy dąb w Polsce „Bolesław” i 2 km dalej wzrasta jego młodszy współtowarzysz „Warcisław.